Ana Sayfa / TR  /  EN
Girişim Faktoring, finans sektörünün güçlü ve saygın üyelerinden Fiba Grubu’nun bir üyesi olarak 1997 yılında faaliyete geçmiştir.
Girişim Faktoring
KURUMSAL
Fiba Grubu
1987
1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulan Fiba Grubu, bugün ulusal ve uluslararası piyasaların saygın ve bilinirliği yüksek bir katılımcısıdır.

Fiba Grubu, finans ve finans dışı alanlarda faaliyet gösteren, marka değeri yüksek iştiraklerden oluşan bir yatırım portföyüne sahiptir.

Fiba Grubu’nun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring, sigortacılık, varlık yönetimi ve özel sermaye fonu; finans dışı yatırımları ise havacılık, mağazacılık, gayrimenkul, enerji, gemi inşaası ve liman hizmetleri yatırımlarından oluşmaktadır.
2006
2006 yılında Finansbank A.Ş. ve iştiraklerinin % 46 oranındaki hisselerini Yunanistan'ın en büyük özel bankası National Bank of Greece (NBG)'e 2,774 milyon ABD doları karşılığında satan Fiba Grubu, bu satış sonrası elinde kalan % 9.68 oranındaki nominal hisseyi ise Eylül 2008'de 697 milyon ABD doları karşılığında NBG'ye satmıştır.
2010
Credit Europe Bank (Hollanda), 9 Şubat 2010 tarihinde Millennium Bank Türkiye hisselerinin % 95’ini satın almak üzere Banco Comercial Portugues ("BCP") ile bir hisse alım-satım sözleşmesi imzalamıştır. Toplam tutar, 61,8 milyon euro olarak belirlenmiş ve sözleşme, düzenleyici kurumlardan gerekli onayların alınması ile birlikte 27 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğü girmiştir. Bankanın resmi unvanı 12 Mayıs 2011 tarihinde “Fibabanka A.Ş.” olarak değiştirilmiştir.

Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri olan Fiba Grubu, ulusal ve uluslararası alanda kazandığı başarıları ve saygınlığı şüphesiz ki seçkin ve uzman çalışanlardan oluşan insan kaynağına borçludur. Bu nedenle Fiba Grubu’nun en önemli ve büyük sermayesi insan kaynağıdır.

Bu önemli sermayesine sürekli yatırım yapan Grup, faaliyet gösterdiği 12 ülkede, 34 farklı milletten 10 bini aşkın insana istihdam sağlamaktadır. Grup genelinde çalışanların % 66’sı, finansal kuruluşlarda çalışanların ise % 84’ü üniversite mezunu olup çalışanların yaş ortalaması 31’dir.
BİZE ULAŞIN
Paylaş